W ramach Konferencji będziemy świętować  50 – lecie Koła Naukowego „Szansa”, które działa przy Zakładzie Kinezyterapii, na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Koło Naukowe „Szansa” zostało założone w 1966 roku, a nieprzerwanie od 1975 roku opiekunem jest prof. nadzw. dr hab. Marek Pieniążek.

SKN Szansa

Na przestrzeni lat spektrum działania Koła jest niezmienne - kolejne pokolenia studentów skupiają się na działalności wolontaryjnej i naukowo-badawczej. Dodatkowo w ramach Koła przeprowadzane są liczne warsztaty szkoleniowe z różnych dziedzin fizjoterapii. Świadectwem działalności Koła „Szansa” są kroniki, w których dokumentuje się kolejne lata istnienia stowarzyszenia.

Funkcjonowanie Koła opiera się na działalności naukowej. Studenci mają możliwość realizacji swoich pomysłów na badania, a następnie przedstawienia wyników prac na ogólnopolskich i uczelnianych Konferencjach Kół Naukowych. Członkowie Koła przedstawiali swoje prace również na Międzynarodowych Konferencjach m.in. w Warszawie w 2014r. czy we Lwowie w 2005r.  Działalność badawczą studentów wielokrotnie nagradzano, a każde wyróżnienie zwiększało zapał do pracy nad kolejnymi projektami.

Od samego początku istnienia Koła organizowane były obozy naukowe, podczas których przeprowadzano badania, jak i szkolenia w ośrodkach medycznych. Studenci jeździli m.in. do Zakopanego, Iwonicza Zdroju, jak i za granicę – do Wiednia.  

Członkowie Koła mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach z różnych technik stosowanych w fizjoterapii. W ostatnich latach przeprowadzono warsztaty m.in. z kinesiotapingu, terapii mięśniowo-powięziowej czy terapii wisceralnej. W ramach wolontariatu studenci pomagają pacjentom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w ich domach. W ostatnich latach członkowie Koła wspierali m.in. Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika”, Hospicjum Domowe dla Dzieci „Alma Spei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Lacznej „3majmy sie razem” czy Stowarzyszenie „Klika”.

Członkostwo w Kole Naukowym „Szansa” to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. To świadomość kontynuacji celów, które przyświecały naszym poprzednikom. Koło umożliwia pogłębianie swojej wiedzy, rozwijanie się i w ten sposób pomaganie innym.

 

W trakcie Konferencji serdecznie zapraszamy na wystawę poświęconą działalności Koła Naukowego „Szansa”, na której zostaną przedstawione skany kronik ze wszystkich lat pracy Koła.